Registr dlužníků a hypotéka

Kde jsou ty časy, kdy nebyly žádné registry dlužníků? Dnes díky zpřísněným podmínkám pro získání úvěrů a hypoték jde každý žadatel s kůží na trh. Nevyhne se tomu, aby jeho život nebyl bankou prolustrovaný z každé strany, a často musí soukromí a diskrétnost stranou.

Bankovní i nebankovní společnosti se zajímají o plat, počet dětí, zaměstnání, vedlejší příjmy, výdaje, takže dojde třeba i na alimenty a exekuce. A do toho všeho ještě kontrola registrů dlužníků jako jsou SOLUS, BRKI, NRKI tedy bankovní a nebankovní registr klientských informací. Často ani sám klient netuší, že vůbec v nějakém registru visí.

A na základě těchto okolností dochází k zamítání žádostí o úvěr, půjčku, hypotéku.

Jsou však i možnosti řešení tohoto problémy formou hypotéky bez registru.

U bankovních společností je jen malá pravděpodobnost, že by vám hypotéka s tímto záznamem prošla. Možná v případě, kdyby se banka zajímala o to, jaký záznam to je, jestli je již uhrazený, jestli to bylo opakovaně a podobně. Ale s tím se moc nepářou a jednoduše když je co jen malý vroubek, tak je v bance pro vás zavřeno.

U nebankovních společností hypotéky bez registru existují. Jednoduše je záznamy nezajímají nebo je kontrolují velice málo a odlišují třeba právě malé vroubky od těch větších. Zárukou pro ně je především zástava nemovitosti a zbytek je už na zvážení klienta, jestli si svoje povinnosti vůči závazku bude plnit nebo ne.

Často totiž získané peníze můžou pomoci vyřešit celkovou finanční situaci dlužníka a zbavit jej nepříjemných dluhů a exekucí.

Některé společnosti záznam v registrech řeší tak, že klientovi úvěr poskytnou s vyšším úrokem nebo kratší dobou splácení a podobně. Je tady také možnost předčasného splacení bez sankcí.

Nakonec je tedy dobré vědět, že možnosti pořád jsou, akorát je dobré zvážit, která je pro vás opravdu výhodná a která už je nad vaše finanční možnosti. Nikdo vás nechce připravit o nemovitost, ale dodržení splátkového kalendáře domluveného ve smlouvě je podmínkou pro bezproblémové splacení dluhu všude.