Žhavé téma – navýšení rodičovského příspěvku

Přeci jenom, ne nadarmo se vždy říkalo, že rodina je základ státu. Ovšem v posledních letech je trend spíše opačný a vypadá to, že naši zákonodárci a lidé na vyšších místech na tyto skutečnosti pozapomněli, tak budeme pevně doufat, že se vše zlepší a že se navýší „rodičák“ o 80 tisíc korun.
Nejžhavějším a hojně diskutovatelným tématem za poslední dny a týdny se stala takzvaná „rodičovská“. O kolik se navýší? Od kdy bude platit? Koho se bude týkat? To jsou všechno otázky, které se stále ještě řeší a na které ještě nejsou úplně přesně stanovené odpovědi. Ovšem základním faktem je, že se rodičovský příspěvek zvyšovat bude a vypadá to, že dokonce až o 80 tisíc korun.

Základní informace o rodičovském příspěvku

Rodičovský příspěvek pobírá vždy jeden z rodičů. Rodičovský příspěvek navazuje na takzvanou mateřskou. Ta se vyplácí již v době, kdy jste těhotná a také v době po porodu. Mateřská se označuje jako peněžitá pomoc při mateřství a vyplácí ji zaměstnavatel, jedná se o formu dávky nemocenského pojištění. Naopak rodičovský příspěvek vyplácí stát.
Pokud rodič nemá nárok na mateřskou, pak se rodičovský příspěvek vyplácí hned po narození dítěte.
Celková výše rodičovského příspěvku činila a stále ještě činí 220 000 korun. Tyto peníze můžete čerpat nejdéle do 4 let dítěte. Můžete si zvolit, jakou dobu budete s dítětem doma. Někdo chce být 2 roky, tak bude pobírat měsíčně více peněz, jiný 4 roky a bude měsíčně pobírat méně, protože celková částka se rozpočítá do daných měsíců.

Už v lednu 2020

Nyní je klasicky rodičovský příspěvek 220 tisíc korun. Navyšovat se však má o 80 tisíc. Což by činilo krásných 300 000 korun. Spousta lidí se shoduje, že je to nezbytné. V dnešním světě, kdy se stále navyšují poplatky, energie, ale také různé druhy nákladů, je nezbytné, aby maminky mohly pečovat o svá miminka s láskou a bez starostí, že nemají za co koupit pleny nebo sunar. Zvyšuje se také minimální mzda, takže i tento krok, navýšení rodičovského příspěvku, je jistě a stoprocentně krok správným směrem.
Nárok na něj budou mít i ti, kteří již v této době budou rodičovský příspěvek pobírat. Těmto rodičům se zvýší rodičovská automaticky. Zvýšení na 300 000 korun by mělo přijít v lednu roku 2020.