Tipy pro dlouhodobé investice

Není novinkou skutečnost, že nám inflace každý rok ukrajuje z našich peněz podstatnou část. Ačkoliv máme větší množství mincí a bankovek v peněžence nebo na bankovním účtu, klesá objem zboží, které si za peníze můžeme koupit. Je proto nerozumné, spořit si na penzi nebo spořit dětem jen tak doma do obálky. Nemůžete využít ani běžné spořící účty, protože jejich míra zhodnocení je nižší, než je míra inflace. Který produkt je tedy možné doporučit, pokud plánujete peníze využít až v horizontu deseti, patnácti nebo dvaceti let?

1. Vzácné kovy
Jako nejsnadnější a velmi bezpečná investice je investice do vzácných kovů. Investiční zlato, platina, paladium. Můžete si koupit investiční slitek a ten si uchovat. Zahraniční banky také nabízejí možnost pravidelného investování do drahých kovů. Váš díl je uložený v bance spolu s ostatními vkladateli a můžete si jej nechat zaslat po dovršení určité částky. Investice do drahých kovů je výhodná v tom, že se nemusíte vázat žádnou smlouvou a kov je likvidní. Kdykoliv jej proměníte zpět na skutečné peníze. Nevýhodou je, že výkupní ceny kolísají v závislosti na nákupu a prodeji na burze.

2. Investice do nemovitostí
Pokud máte větší část peněz v hotovosti, zvažte investici do nemovitostí. Nákup bytu nebo domu na hypotéku je dnes velmi výhodný, díky nízkým úrokům z úvěru. Část peněz dáte v hotovosti, druhou část peněz si vypůjčíte na nízký úrok. Byt nebo dům můžete obratem pronajmout a inkasovat po mnoho let nájemné. To vám poslouží jako splátka úvěru. Bezpečnou investicí je i nákup pozemku. Peníze uložíte a v budoucnu pozemek prodáte za vyšší cenu.

3. Starožitnosti a umělecká díla
Určitě nebudete patřit mezi ty, kteří nakoupí za pár drobných obrázek na ulici a později zjistí, že se jedná o vzácné dílo uznávaného mistra. Můžete se však spojit s některou známou galerií a zakoupit dílo doloženého původu a s ověřenou pravostí. Hodnoty uměleckých děl v čase nikdy neklesnou.