Snazší cesta do života

Podle některých odborníků mívají děti z dětských domovů dost často zkreslené představy o materiálních a finančních hodnotách. To je rozhodně potřeba změnit. Jestliže se člověk nenaučí vycházet s penězi hned od počátku, v dospělosti se může snadno dostat do dluhové pasti. Cílem osvěty, která probíhá v dětských domovech, je naučit děti alespoň minimálně spořit. Je zapotřebí, aby si uvědomily, že není dobré utratit veškeré kapesné za limonády nebo pamlsky.
 Ale ani ve chvíli, kdy dítě přesvědčíte, že má část financí uspořit, není tak docela vyhráno.
 Uspořené finance vydají na nějakou oslavu anebo si koupí některé značkové oblečení či hodinky.
Odborníci na tuto problematiku se rozhodli, že nebudou sedět s rukama v klíně a založili projekt, který nazvali „Začni správně“. Cílem je děti z dětských domovů a pěstounské péče připravit na vstup do reálného života. S dětmi v dětských domovech se pracuje od jakéhokoliv věku, který je v daném případě vhodný. Průvodce finanční sférou je s nimi až do jejich šestadvaceti. Jestliže je to zapotřebí. Mladí lidé, kteří jsou v pěstounské péči, se v této oblasti vzdělávají a připravují od osmnácti let.
Smysluplnost pro obě strany
Spolupráce je pochopitelně dobrovolná a rozjíždí se na základě osobního setkání, na kterém se připraví individuální plán. S mladými lidmi, kteří se co nevidět budou chtít osamostatnit, se řeší nejen přímo otázky financí, ale i všechny ostatní souvislosti. K nim pochopitelně patří téma bydlení, práce a osobního rozvoje. Osobní rozhovor je velice důležitý. Každý člověk potřebuje pomoc v jiné oblasti.
 Tento projekt je přínosný pro obě zúčastněné strany.
– Mladým lidem je ulehčen vstup do skutečného samostatného života a pro koordinátory a mentory je to nalezení smysluplné práce.
Momentálně je v projektu přibližně čtyři sta dětí.