Průměrná mzda

Volná pracovní místa, zaměstnanci zvyšují platy, aby si své zaměstnance udrželi, a snaží se jim nabídnout lepší alternativy a tak dále. Reálně mzda, která bude očištěna od hladiny inflace, vzroste o sedm procent, což je docela hodně. Bez míry inflace to je devět procent, jako nominální hodnota. Ve 3. Čtvrtletí roku 2018 je průměrná mzda 31 516 Kč, prognóza ke konci roku 2019 by měla být asi zhruba kolem 34 nebo 35 tisíc korun českých. Uvidíme, jak to bude.
Nezaměstnanost
V České Republice máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské Unii, to se samozřejmě muselo odrazit na příjmech, výplatách, zvyšování platů, aby zaměstnanci neodešli z firmy a tak podobně. Levicová vláda zvyšuje všechny platy v té veřejné sféře. Minimální mzda tím pádem vzrostla z 12 500 Kč na 13 350 Kč. Ministryně Jana Maláčová usiluje o její navýšení až na 15 tisíc korun.
Jsme nejvíce rovnostářské země, co se týče všech platů a rovnováhy v sektorech. Co je veřejně známý, je fakt, že průměrně jedna třetina lidí v ČR dosáhne na průměrnou mzdu, což je docela smutné, ale bohužel je to tak medián mezd činí 27 719 Kč.
• Bohužel nerovnost mezi muži a ženami pokračuje, protože muži berou více peněz a to i na stejných pozicích, než ženy. Je to zhruba o dvacet čtyři procent v sektoru soukromém a ve veřejném cca 17 procent.
Podle grafu, který ukazuje vývoj průměrné mzdy z roku 2000 a do roku 2018, tak pořád opravdu výrazně stoupá nahoru. Oproti roku 2000, kdy průměrná mzda dosahovala nízkých výšin kolem 10 000 Kč, tak dnes jsme na 32 tisících.
• Ve srovnání s našimi sousedy, jako Polsko, Slovensko, Rakousko a Německo si vedeme následovně. Držíme krok s Polskem, ale Slováci jsou na tom o dost hůře než my a to až o cca 5 tisíc korun. Německo má zhruba 96 tisíc korun v přepočtu a Rakousko dominuje, to má přes 100 tisíc., přesněji řečeno 103 tisíc korun. Je to skoro neuvěřitelné.