Novinky v hypotékách

Jak se hypotéky změnily? Co bude nového a co už vešlo v platnost? Hypotéky měly začátkem roku nízkou úrokovou sazbu, ta se začala zvyšovat a skončila někde mezi 2% p.a. až 2,5% p.a. Nyní už by se neměla zvyšovat ani snižovat. Do konce roku se předpokládá, že by se měly nadále hypotéky v tomto rozmezí běžně pohybovat.
Česká národní banka přišla s dalšími omezeními a doporučeními z pohledu hypoték. Nyní se s nimi seznámíme. Nová doporučení z hlediska ČNB mají vejít v platnost od 1. října 018. Doteď se především řešilo vždy jen LTV, což je poměr mezi výši vašeho úvěru a hodnotou nemovitosti. Většinou totiž dostanete v bance maximálně 80% z odhadní ceny nemovitosti, zbylých 20% musíte mít našetřeno. Tato informace je opět doporučením od ČNB a již se nějakou dobu používá.
Některé změny ani běžně nezaznamenáme, pokud se s hypotékou zrovna nesetkáváme. Ovšem jiné by nás měly zajímat.
Další novinkou je fakt, že výše dluhu nesmí překročit devítinásobek čistých ročních příjmů domácnosti. Tento faktor se označuje jako DTI. Další zkratkou je DSTI což je poměr celkových dluhů a čistých příjmů. Tento faktor má být do 45%. To v praxi znamená, že veškeré měsíční splátky úvěrů by neměly překročit 45% čistých příjmů domácnosti.

Hypotéka jen pro vyvolené?

Obecně se dá konstatovat, že hypotéka už nebude pro všechny. Některým lidem se zavřou vrátka a bohužel na podmínky hypotéky nedosáhnou. Koho se to nejvíce týká? Zejména lidí, kteří bydlí v Praze nebo Brně, kde budou chtít kupovat nemovitost. Horší to bude také pro ty lidi, kteří budou žádat o druhou hypotéku. Složitější podmínky nastanou také v případě, že nemáte dostatečné příjmy, nebo je nemůžete oficiálně prokázat.
Tato pravidla a doporučení od ČNB mají chránit klienty před dluhovou pastí, do které se lidé běžně dostávají. Jenomže tím vzniká i další problém, pro ty, kteří vydělávají minimální mzdu a nemohou si celý život na něco šetřit a chtěli si vzít hypotéku. Uvidíme, jestli se podmínky ještě změní. Hypotéky však stále vychází nejlépe, takže budou i po přijetí těchto úprav a doporučení stále velmi výhodnými finančními produkty.