Hypotéka na družstevní byt?

Touha po vlastním bydlení je každodenním problémem mnoha rodin. Ne každý si totiž může tento luxus dovolit a tak bydlení řeší pronájmem nebo bydlením u rodičů. Všechno má svoje pro a proti, ale být sám sobě pánem je asi přece jenom výhoda největší.

Když už se rozhodnete pro nákup vlastního bytu, ale nemáte dostatek peněz, tak si samozřejmě musíte peníze půjčit a v případě bydlení je nejlepší hypotéka.

Ne každý však může využít nabídky předražených bytů a proto se snaží koupit byty co nejlevnější, například družstevní. Kamenem úrazu však v těchto případech bývá fakt, že většina finančních společností na družstevní byt peníze nepůjčí.

Je tady možná hypotéka na družstevní byt?

Naštěstí ano. Obvykle se jedná o odkoupení podílu od bytového družstva, které vychází mnohem levněji, než koupě bydlení do osobního vlastnictví.

Každá hypotéka však vyžaduje zástavu nemovitosti. A mnohé společnosti možnost ručení družstevním bytem zamítají. Naštěstí jsou i společnosti, především nebankovní, které tuto možnost nezatracují, takže je možné ručit i tímto typem nemovitosti. Jinak to lze pouze zástavou jiné nemovitosti.

Často je však hypotéka na družstevní byt spojena s tím, že po odkoupení podílu přechází takový byt do osobního vlastnictví a tím se vyřeší i požadovaná zástava.

U těchto typů nákupu je potřebné počítat s tou nevýhodou, že ne každá bankovní či nebankovní společnost vám půjčí víc, než třeba 30-50% z hodnoty družstevního bytu a také i úrok může být vyšší.

Od výpočtu vhodného řešení pro vás jsou různé kvalitní a osvědčené online kalkulátory zdarma, které vám porovnají množství nabídek, a vy se můžete zaměřit na tu, která vám vyhovuje a která umožňuje třeba i nákup družstevní nemovitosti.

Nakonec nebude cesta k vlastnímu bydlení tak trnitá a vy se budete moct konečně nastěhovat do vlastního.