Dovolená vlastní dopravou vychází opět dráž

Oblíbenou destinací pro letní dovolenou je kromě tuzemských měst také zahraničí. Oblíbili jsme si zejména dovolené na Slovensku, v Itálii, Maďarsku a Chorvatsku. Jednoduchá rovnice říká, že čím dál budete cestovat vlastním autem, tím více zaplatíte za pohonné hmoty. Proto i malý rozdíl je v případě delších cest znatelný. Dražší pohonné hmoty jsou především v Chorvatsku a Slovinsku. Dále je benzín a nafta výrazně dražší na Slovensku, v Německu a Itálii.

Jak ušetřit při cestě do Chorvatska
Pohonné hmoty budou představovat obrovskou položku v rozpočtu na dovolenou, proto je možné natankovat v Rakousku nebo Maďarsku. Dále je vhodné využívat benzínky mimo hlavní tahy a v menších městech. Vysokou částku zaplatíte také za mýtné a za dálniční poplatky. Podle destinace a spotřeby vozu si propočítejte očekávané náklady a zvažte, zda není levnější dopravit se s některým komerčním dopravcem. Také se můžete dohodnout se známými, využít větší vůz a rozdělit se o náklady na cestu.
Ušetřit se dá i na placení poplatků za mýtné. Je možné pořídit si zařízení na placení elektronického mýtného. To dobijete určitým kreditem a při průjezdu Chorvatskem se vám strhne částka za mýtné s výraznou slevou. Zařízení můžete použít i opakovaně, a to v průběhu pěti let, někdy i déle.

Na co nezapomenout při cestě na dovolenou
Při cestě na zahraniční dovolenou určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. Léčebné výlohy by mohly dovolenou nepříjemně prodražit. Také myslete na to, že se vám během cesty může objevit nečekaná porucha na voze. Je dobré mít k cestovnímu pojištění uzavřené také pojištění odtahu vozidla až do země. Pokud vaše auto nebude možné opravit do 3 dnů, náklady za odtah do země vám uhradí pojišťovna. V tuzemsku si lépe vyberete servis, který vám provede opravu vozu a lépe se dohodnete na rozsahu prací.